« Kolovoz 2018 »

Što je školski kurikulum

Školski kurikulum obuhvaća sve aktivnosti i projekte koji su izvan redovite nastave, kroz koje će učenici promicati i razvijati svoju kreativnost i osobnost u nadopuni stečenih znanja i kompetencija uz stručnu podršku i vodstvo svojih učitelja - mentora. U radu s učenicima kroz izbornu, izvannastavnu, izvanučioničku i terensku nastavu do izražaja dolazi međupredmetna korelacija što u konačnici rezultira trajnim znanjem, vještinama i kompetencijom učenika.

Pod pojmom školskog kurikuluma podrazumijevamo sve sadržaje,  procese, aktivnosti koji su usmjereni na ostvarivanje ciljeva i zadataka obrazovanja kako bipromovirali intelektualni, osobni, društveni i fizički razvoj učenika. On obuhvaća osim službenih  programa nastave i neformalne programe, te obilježja kojastvaraju školski imidž, kao što su kvalitetni odnosi, briga o jednakosti suprotnosti, o vrednovanju primjera koji postavljaju kriterij škole i načine na koji je ta škola organizirana i vođena. Nastavni i poučavajući stilovi snažno utječu na kurikulum i u praksi ne mogu biti odvojeni od njega.

Kurikulum podrazumijeva i uključuje opsežno planiranje, ustrojstvo i provjeravanje procesa rada i djelovanja s ozbirom na odgovarajuće detaljne ciljeve, sadržajne elemente, ustrojstvo i kontrolu postignuća prema globalno postavljenim ciljevima i prema pretpostavkama za odvijanje procesa.

U školskoj teoriji i praksi kurikulum sadrži sve sadržaje, procese i aktivnosti koji imaju za cilj ostvarivanje ciljeva i zadataka obrazovanja na način da se promoviraju intelektualni, osobni, društveni i fizički razvoj djece/učenika. Uz službeni program, kurikulum sadrži i one aktivnosti i sadržaje koje možemo smatrati neformalnim, a predstavljaju svojevrsni specifikum škole, zaštitni znak njenog imidža.

Školskim kurikulumom utvrđen je dugoročni i kratkoročni plan i program rada škole kroz izbornu nastavu, izvannastavne i izvanškolske aktivnosti, te druge odgojnoobrazovne programe i projekte.

Pri izradi školskog kurikuluma stavljen je naglasak na specifičnosti škole i sredine u kojoj škola djeluje. Središte i polazište rada na sadržajima školskog kurikuluma jesu potrebe i interesi naših učenika, roditelja i lokalne zajednice. U planiranju aktivnosti vodimo se načelima individualizma, nepristranosti i transdisciplinarnosti. Bitne pretpostavke ostvarivanju ciljeva postavljenih u kurikulumu suv: postojanje stručne kompetencije učitelja, kvalitetna suradnja na relaciji roditelji – škola, podrška i pomoć lokalne zajednice.

Školski kurikulum je razrađen po odgojno – obrazovnim područjima. Dostupan je na mrežnim stranicama škole svim učenicima, roditeljima i ostalim zainteresiranim za rad i život naše škole.

Klikom na link skinite Školski kurikulum Osnovne škole Sesvetska Sela.