Radionica

Naši učenici već godinama pokazuju zavidno znanje na svim razinama natjecanja iz hrvatskoga jezika. Svojom izvrsnošću Rita Zonjić probila se na sam vrh te je kao državna prvakinja u poznavanju hrvatskoga jezika osvojila Oskar znanja 2017. godine.

Mentorica Renata Kovačićek, prof.

« Svibanj 2018 »

Haiku Deck – web alat za izradu i prikaz prezentacija

Haiku Deck je web alat namijenjen za izradu i prikaz prezentacija. Web verzija alata prilagođena je za najnovije verzije Chrome, Firefox i Safari web preglednika, a mobilne su verzije dostupne samo za iOS mobilne uređaje. Alat omogućuje klasičnu registraciju e-mail adresom i zaporkom i prijavu putem Facebook i Twitter korisničkih računa. Cilj je alata korisnicima omogućiti izradu prezentacija na jednostavan i brz način, ali da istovremeno izgledaju profesionalno i moderno. U besplatnoj verziji alata nije omogućeno dodavanje kolaboratora na prezentaciju. Kolaborator je ograničen na javnu vidljivost prezentacija uz mogućnost određivanja ponovne iskoristivosti prezentacije. Ova mogućnost istovjetna je onoj u alatu Prezi. Korisnik na taj način može dopustiti drugim korisnicima alata da izrađenu prezentaciju preuzmu na svoj korisnički račun i prilagode je svojim potrebama.

Kako bi alat postigao svoju svrhu jednostavnosti i brzine, izgled i oblik teksta definiraju se pomoću predložaka koji unaprijed imaju definirane fontove teksta kao i nekoliko definiranih struktura slajdova koji se ne mogu prilagođavati po potrebi kao što je to moguće u alatima poput Power Point ili Zoho Show. Korisnik u svoju prezentaciju može dodati slike za pozadinu slajda pretraživanjem baze koja omogućava profesionalne slike odlične rezolucije. Korisnik je u mogućnosti dodati vlastite slike s računala, različitih web servisa (Facebook, Instagram, Google Drive i slično) ili putem poveznice. Omogućeno je dodavanje jednostavnih grafikona kao pozadine bez mogućnosti uvoza podataka iz tabličnog kalkulatora i postavljanje jedne boje kao pozadinu. Nažalost, dodavanje videa moguće je samo u plaćenoj verziji, ali mogu se dodati bilješke uz prezentaciju s dodatnim informacijama i resursima. Korisnik za svoju prezentaciju može odrediti kategoriju kako bi ju ostali korisnici mogli lakše pronaći. Ima mogućnost dijeljenja prezentacije na raznim društvenim mrežama (Facebook, Twitter, LinkedIn), e-mailom i poveznicama.