1. Procedura za osposobljavanje upravljanja biciklom
Program osposobljavanja za upravljanja biciklom daje učenicima 5. razreda osnovne škole mogućnost stjecanja dodatnih kompetencija koje pridonose njihovu sigurnijem sudjelovanju u prometu, ali i mogućnost polaganja biciklističkoga ispita i dobivanje potvrde o osposobljenosti za upravljanje biciklom. Djeca s navršenih devet godina, sukladno Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, koja su u školama osposobljena i za to im je izdana potvrda, moći će samostalno upravljati biciklom na cesti, a ostala djeca s navršenih devet godina isto će moći samo u pratnji osobe koja je navršila 16 godina.
Program se izvodi u trajanju od 16 školskih sati i sastavni je dio školskoga kurikuluma osnovne škole ili programa rada ustanove koja provodi odgoj i obrazovanje djece i mladih i/ili organizaciju slobodnoga vremena djece i mladih, koja se za njega opredijeli i u kojoj su stvoreni preduvjeti za njegovo izvođenje.
Program se u školama izvodi kao izvannastavnu aktivnost, a u drugim ustanovama koje provode odgoj i obrazovanje djece i mladih i/ili organizaciju slobodnoga vremena djece i mladih kao izvanškolska aktivnost. Program izvodi učitelj tehničke kulture ili drugi učitelj koja je prošao odgovarajuću edukaciju agencije nadležne za odgoj i obrazovanje.
Učitelj je dužan učenike i roditelje ili staratelje obavijestiti o mogućnostima uključivanja u Program te o važnosti stjecanja dodatnog znanja, vještina i sposobnosti koje pridonose sigurnom sudjelovanju djeteta u prometu.
Roditelj ili staratelj potpisuje pisanu suglasnost za uključivanje svoga djeteta u Program.
Učenik koji se uključi u Program ne ocjenjuje se ocjenom, nego nakon položenoga ispita dobiva Potvrdu o osposobljenosti za upravljanje biciklom.
Učenik se može uključiti u Program i bez obveze polaganja ispita, ali u tom slučaju neće dobiti Potvrdu.
2. Opis programa
Program se sastoji od dva modula, od kojih se svaki izvodi osam školskih sati.
U prvom modulu, nakon utvrđivanja početnog znanja i vještina za vožnju biciklom, učenici, vođeni učiteljem tehničke kulture ili drugim učiteljem kojega je zadužio ravnatelj, prepoznaju i opisuju elemente prometa u užoj i široj okolici škole. Prednost u organizaciji učenja imaju aktivnosti samih učenika pa se moraju osigurati uvjeti i sredstva za izvođenje: učionica, bicikl, priručnici, plakati, prezentacije, filmovi, animacije. Radi postizanja planiranih ishoda preporučuju se različite metode i oblici rada (razgovor, rasprava, mnoštvo ideja i to radom u parovima i malim skupinama).
Na kraju završetka učenja i poučavanja ovoga modula učenik prepoznaje i opisuje elemente prometa u široj okolici škole, identificira prednost prolaska na raskrižjima poštujući prometne propise i pravila.
Drugi modul omogućuje stjecanje praktičnih vještina vožnje biciklom. Na kraju bi ovoga modula učenik trebao samostalno i točno voziti bicikl na poligonu po zadanim uvjetima.
Ostvareni ishodi provjeravaju se polaganjem ispita. Učenici koji su u program uključeni u drugoj ustanovi koja provodi odgoj i obrazovanje djece i mladih i/ili organizaciju slobodnoga vremena djece i mladih ispit polažu u osnovnoj školi koju pohađaju ili u osnovnoj školi koja navedeni Program provodi.
2. Prikaz modula i broj sati po razrednom odjelu
R.BR. |
Modul |
Broj sati |
1. |
Prometni propisi i pravila |
8 |
2. |
Vožnja biciklom |
7 |
3. |
Ukupno sati osposobljavanja |
15 |
4. |
Polaganje ispita |
1 |
5. |
Ukupno |
16 |
3. Program po modulima
A) Pravila kretanja u prometu
Sadržaj
|
Očekivani ishodi za učenika
|
-
prometni znakovi u okolici škole
-
prometni znakovi u okolici škole
-
sudionici u prometu: pješak, vozač, vozilo, nogostup, cesta, kolnik, biciklistička staza i biciklistička traka, zona smirenog prometa i pješačka zona
-
prometna pravila i znakovi za kretanje pješaka i biciklista
-
prometne opasnosti od kuće do škole
-
promet danju i noću
-
svjetla na semaforu
-
pravilno kretanje biciklista između označenih točka
-
položaj tijela prometnoga policajca
-
pravila prednosti prolaska
|
-
objašnjava zakonom propisane uvjete za upravljanje biciklom
-
objašnjava pojmove: pješak, vozač, vozilo, nogostup, cesta, kolnik, biciklistička staza, biciklistička traka, zona smirenog prometa i pješačka zona
-
objašnjava vrste, dijelove i uređaje kojima bicikl mora biti opremljen
-
izdvaja i opisuje prometna pravila za kretanje pješaka i biciklista te objašnjava obvezu nošenja i ulogu zaštitne biciklističke kacige
-
objašnjava ulogu školske prometne jedinice
-
nabraja prometne opasnosti na putu od kuće do škole i nazad
-
opisuje opasnosti kretanja pješaka i biciklista danju, noću i u uvjetima smanjene vidljivosti
-
prepoznaje vrste prometnih znakova
-
prepoznaje značenje osnovnih prometnih znakova
-
prepoznaje i opisuje značenje položaja tijela prometnoga policajca
-
označava na crtežu vozila brojevima poštujući pravila prednosti prolaska
|
B) Vježbanje vožnje biciklom
Sadržaj
|
Očekivani ishodi za učenika
|
-
priprema bicikla za vožnju
-
uključivanje u promet
-
vožnja desnom stranom u koloni
-
skretanje, pretjecanje i zaustavljanje tijekom vožnje
-
vožnja pješačkim prijelazom
-
prestrojavanje i prolaženje raskrižjem
-
prijelaz biciklom preko željezničke pruge
|
-
provjerava biciklističku opremu
-
stavlja i pravilno pričvršćuje zaštitnu kacigu
-
pravilno sjeda na bicikl
-
vozi bicikl prema zadanim točkama
-
vozi bicikl u krug
-
zaustavlja se i parkira bicikl
-
pravilno se uključuje biciklom u promet
-
pravilno vozi desnom stranom kolnika
-
vozi u koloni, održava razmak i sporazumijeva se s drugim biciklistima
-
skreće i zaustavlja se tijekom vožnje bicikla
-
pretječe tijekom vožnje
-
prestrojava se i prolazi kroz raskrižje
-
skreće lijevo u raskrižju
-
uključuje se u promet na raskrižju s kružnim tokom prometa
-
pravilno vozi pješačkim prijelazom
-
pravilno prelazi cestom preko željezničke pruge
|
4. Polaganje ispita
Polaganje ispita provodi se u suradnji učitelja, zaposlenika HAK-a ili autoklubova i policijskih službenika. Za uređenje poligona odgovoran je ravnatelj škole, odnosno druge ustanove koja provodi odgoj i obrazovanje djece i mladih ili organizaciju slobodnoga vremena djece i mladih, koji u suradnji s osnivačem treba brinuti i o njegovu održavanju.
Ispit se sastoji od dva dijela. U prvom se dijelu provodi pisana provjera znanja (pisani test ili on-line provjera znanja) u učionici.
Drugi dio ispita je vožnja bicikla koja se izvodi na poligonu, a obuhvaća: demonstraciju i praktičnu vožnju bicikla na poligonu po zadanim uvjetima, uz analizu slučajeva i diskusiju. Učenici polažu praktičnu vožnju bicikla izvršavajući zadaće koje od njih traži zaposlenik HAK-a ili pripadajućeg autokluba i policijski službenik uz nazočnost učitelja.
Pisane testove i nacrte poligona izrađuje HAK, a predstavnik nadležne agencije za odgoj i obrazovanje daje stručno mišljenje za njihovu provedbu.
Pisanu provjeru znanja i polaganje praktične vožnje bicikla na poligonu provode policijski službenik i zaposlenik HAK-a ili autokluba, uz nazočnost učitelja koji nema prava utjecaja na ishod ispita.
Na ispitu učenici trebaju pokazati zadovoljavajuće znanje iz teorije i odgovarajući stupanj ovladavanja praktičnim znanjem i umijećima, što uključuje vještinu vožnje biciklom uz istodobno poštovanje pravila kretanja i poznavanje prometnih znakova i propisa bitnih za sigurno kretanje pješaka i biciklista u prometu.
Da bi položio ispit, učenik mora ostvariti najmanje 70% očekivanih ishoda u pisanom i praktičnom dijelu ispita.
Učeniku koji je uspješno položilo ispit dodjeljuje se Potvrda o osposobljenosti za upravljanje biciklom. Od učenika se očekuje primjena stečenih vještina i znanja te sigurno i odgovorno kretanje u prometu.
Učenicima koji nisu zadovoljili traženu razinu osposobljenosti za samostalnu vožnju biciklom omogućit će se instruktivna pomoć ili će im se nakon samostalnog vježbanja uz pomoć roditelja omogućiti ponovno polaganje ispita.
Uz redovite postupke praćenja, analiziranja i vrednovanja programa koje škole provode za sve redovite, izborne, izvannastavne i izvanškolske aktivnosti, postignuća će se tog Programa, zbog svoje osobite važnosti, posebno vrednovati i na razini Nacionalnoga programa sigurnosti cestovnog prometa i HAK-a.
Vrednovanje će, uz obuhvat i uspješnost učenika u svladavanju Programa, uključiti i praćenje statističkih podataka o broju djece stradale u prometu na području koje pokriva škola, dobivenih od uprave škole, osiguravajućeg društva u kojem su osigurani učenici škole te nadležne Policijske uprave ili postaje.
Izvor: https://bicikli.hak.hr/osnovno