Poštovani,
Sukladno prethodnoj najavi šaljemo vam dodatne informacije vezane uz puštanje novih CARNET-ovih sustava (CARNET id i CARNET info) u produkciju.
Aplikacijama ćete moći pristupiti 17. travnja 2023. godine koristeći vaš @skole.hr korisnički račun i pripadajuću lozinku.
VAŽNO: Administratorske ovlasti će se tog dana preslikati iz Huso u id sustav čime ćete automatski dobiti administratorska prava kakva ste i do sada imali te će CARNET id biti jedini sustav za dodjeljivanje i upravljanje infrastrukturnim resursima ustanova i korisnika CARNET-a!
Administrator škole je uloga koja objedinjuje ovlasti administratora imenika i administratora resursa. Kako bi korisniku dodali ovlasti administratora škole, potrebno je prvo dodati ulogu Administratora imenika (AI), te potom i Administratora resursa (AR).
Pristup CARNET id sustavu ostvaruje se putem poveznice:
id.skole.hr
Prikaz u izborniku "Moja škola" je vidljiv za sve administratore škole (administrator resursa, imenika i škole). Administratori imenika imaju mogućnost pregledavati korisnika preko kartice "Korisnici" dok administratori resursa imaju mogućnost pregledavati aliase putem kartice "Grupe".
Uskoro će sve imenovani administratori imenika i resursa biti vidljivi na stranici Moja škola. Molimo Vas za strpljenje do mogućnosti prikaza navedenog.
Pristup Zimbra klijentu elektroničke pošte moguć je putem poveznice:
mail.skole.hr
Pristup CARNET info sustavu moguć je putem poveznice:
info.carnet.hr
Dosadašnje admin.skole.hr i webmail.skole.hr bit će preusmjerene na nove domene.
Predstavljanje rada u novim sustavima kao i sve važne informacije i odgovore na pitanja moći ćete dobiti prisustvovanjem na webinaru koji će se održati 21. 4. 2023. od 10:00-11:30 sati kojem možete pristupiti prijavom kroz sustav EMA:
https://ema.e-skole.hr/edukacija/19110. Snimka današnjeg webinara biti će dostupna na poveznici meduza.carnet.hr
Ukoliko ne budete u mogućnosti prisustvovati, na našim stranicama ćemo objaviti snimku webinara koja će vam biti uvijek dostupna.
Upute za korištenje aplikacija CARNET id, CARNET info, Zimbra te WordPressa, kao i snimku webinara (ukoliko ne budete u mogućnosti prisustvovati) možete dohvatiti na poveznicama:
https://www.carnet.hr/usluga/carnet-id/
https://www.carnet.hr/usluga/carnet-info/
Još jednom napominjemo da će migracija podataka započeti 11.4. i trajati do 17.4.2023. te vas molimo za razumijevanje jer su u tom periodu moguće poteškoće u radu mail usluge, a potencijalno i admin aplikacije te CMS sustava.
Zbog prelaska na nove sustave neke usluge privremeno neće biti dostupne:
Aktivacija Office 365 i G Suite usluga neće biti moguća u periodu od 7. do 17. travnja. Do sada su se aktivacije ovih usluga vršile putem pripadajućih portala:
aktivacija.skole.hr
office365.skole.hr
Od 7. travnja navedeno više neće biti moguće. Aktivacija usluga će ponovno biti omogućena 17. travnja putem novog self-care (CARNET info) portala na sljedećoj poveznici:
info.carnet.hr
CARNET info portal trenutno je nedostupan. Isti će biti dostupan na poveznici info.carnet.hr te se očekuje mogućnost pristupa portalu u narednih nekoliko dana.
Korisnici koji su već aktivirali navedene usluge i dalje im mogu pristupati prijavom u sustav o365 putem stranice: portal.office.com.
Prijava u CARNET Webmail od 11. travnja više neće biti moguća putem stare poveznice (webmail.skole.hr). Od navedenog datuma, prijava će se vršiti putem sljedeće poveznice: mail.skole.hr
Privatne adrese na domenama koje nisu skole.hr (gmail, yahoo itd.) predstavljaju sigurnosni rizik te ih niste u mogućnosti koristiti unutar grupnih aliasa, osim u iznimnim slučajevima kao primjerice za roditeljsko vijeće.
Poštovani, uz imenovane administratore imenika (AI), a korisnici samostalno mogu promijeniti lozinku putem poveznice: https://lozinka.skole.hr/
Promjenom prezimena se generira nova korisnička oznaka. Vaša stara korisnička oznaka ostaje rezervirana te je istu moguće vidjeti pregledom opcije "Korisničke oznake". Napominjemo, promjenom prezimena ne dolazi do promjene sandučića te su Vaše zaprimljene poruke i dalje dostupne putem poveznice: webmail.skole.hr
Ispis već generirane lozinke predstavlja sigurnosni rizik. Sukladno navedenome, nažalost nije moguće ponovno ispisati već generirane lozinke unutar CARNET id sustava.
Napominjemo, od 17. travnja staro CARNET Webmail sučelje će biti zamijenjeno novim Zimbra sučeljem koje postaje osnovni mail klijent za korisnike koji ne koriste G Suite ili Office 365 uslugu. Kao i do sada, korisnici će i dalje moći proslijediti svoju poštu do elektroničkih sandučića u javnim servisima (Outlook ili Gmail za skole.hr korisničke račune).
Prosljeđivanje na privatne e-mail adrese više nije moguće. Biti ćete u mogućnosti unutar CARNET info portala (info.carnet.hr) uključiti prosljeđivanje elektroničke pošte na Office365 Education ili na Google Workspace for Education te tada u tim sustavima uključiti prosljeđivanje na neku drugu privatnu adresu. Također, ako ste koristili Google Workspace for education, isto možete koristiti i dalje.
Opcija za povlačenje podataka iz sustava Matice je privremeno onemogućena. Nakon što ista bude omogućena, opciju će biti moguće pronaći unutar kartice "Pregled korisnika" u gornjem desnom djelu ekrana.
Nova WordPress platforma za uređivanje web stranica škola bit će predstavljena i puštena u produkciju na CARNET-ovoj korisničkoj konferenciji CUC 2023 (Rovinj, 26. – 28. travnja 2023.).
Izborniku "Korisnici" pristup imaju isključivo administratori imenika (AI). Administratori resursa imaju pristup izborniku "Grupe" i "CMS (web)". Napominjemo izbornik "CMS (web)" još nije dostupan te će isti biti omogućen nakon CARNET Users Conference (CUC) 2023.
Bit će dostupna isključivo kroz glavno sučelje za administraciju korisničkih računa sustava CARNET id. Nalazi se na kartici "CMS(web)" u navigacijskom stablu.
Nakon otvaranja navedene kartice potrebno je odabrati opciju "Administracija" koja će u novom prozoru internetskog preglednika otvoriti WordPress nadzornu ploču. Kako bi opcija "Administracija" bila dostupna potrebno je stvoriti testno okruženje WordPress-a.
Migracija postojećih stranica škola sa staroga na novi CMS bit će moguća kroz narednu godinu dana, dok škole ne prebace sve željene podatke, a kroz CARNET id je omogućeno i arhiviranje postojećih STRIX stranica škola.
Nadamo se da će sustavi ispuniti vaša očekivanja, a za sve prijedloge i upite vam stojimo na raspolaganju putem mail adrese: helpdesk@carnet.hr ili telefona 01/6661 555.
Srdačan pozdrav,
CARNET Helpdesk
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET
Josipa Marohnića 5, 10000 Zagreb
tel: +385 1 6661 555
https://www.carnet.hr/sluzba-za-podrsku-korisnicima/
Poštovani, poštovane,
svjesne da se javljamo u okolnostima krizne situacije, u kojoj fokus nije na sigurnosti djece na prometu već na puno direktnijim i štetnijim posljedicama pandemije i potresa, ali iskustva u svijetu pokazuju da su upravo u takvim okolnostima i stradanja u prometu veća jer su pažnja i strpljenje svih sudionika u prometu ograničeni.
Djeca su najugroženija skupina u prometu, i kao pješaci i kao putnici u vozilima svojih roditelja. Dok ih sigurnom sudjelovanju u prometu u vozilima mi roditelji učimo primjerom (vezanja) i korištenjem autosjedalica uvijek i bez iznimke, za učenje djece sigurnom sudjelovanju u prometu u ulozi pješaka, trebamo pomoć i drugih odraslih osoba koje imaju važnu ulogu u životu djece.
Stoga pozivamo učiteljice i učitelje razredne nastave da nam se pridruže na online radionici o učenju o sigurnosti u prometu koja će se održati putem Zoom platforme u srijedu, 27. siječnja 2021. s početkom u 9 sati.
Vrijeme trajanja radionice je 2,5 sata, a sastojat će se od predavanja i predstavljanja alata za učenje.
Detaljan program radionice nalazi se u privitku ovog poziva, a prijaviti se možete putem ove poveznice.
Edukacija je organizirana u okviru projekta zakOČI - Take a brake! odobrenog od Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske u sklopu Programa švicarsko-hrvatske suradnje. Partneri u projektu su CareCross iz Švicarske, Sveučilište Sjever, Grad Koprivnica, Grad Zaprešić i Općina Bale. Projekt ima za cilj, učeći iz švicarskih iskustava i najboljih praksi, okupiti sve sudionike u prometu, donostielje odluka, stručnjake, studente, policiju, roditelje, odgojitelje, širu zajednicu i djecu kako bi zajedno promišljali i razvijali sigurna prometna rješenja.
Očekivani ishodi radionice su jačanje osjetljivosti na probleme na koje nailaze djeca kako aktivni i pasivni sudionici u prometu te poticanje na interaktivne metode poučavanja o sigurnosti u prometu uz stjecanje praktičnih vještina na osmišljavanju oglednog sata ili projektne edukacije na temu.
Uz predstavljanje inovativnih Rodinih alata za aktivno učenje o sigurnosti u prometu i upoznavanje s načinom rada istih, pojačat ćemo motivaciju za osmišljavanje interaktivnog učenja djece o sigurnosti u prometu i poticanje na osobno osvješćivanje problema i stjecanje vještina koje moraju imati kao sudionici u prometu.
Ivana Zanze
izvršna direktorica
Roditelji u akciji - Roda
Pozivamo vas za sudjelovanje na webinaru: Psihosocijalna podrška u kriznim situacijama, koji će se održati u petak, 15. siječnja 2021. s početkom u 14,00 sati i 18. siječnja 2021. u 15, 00 sati namijenjen učiteljima i nastavnicima osnovnih i srednjih škola grada Zagreba u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje, Ministarstva znanosti i obrazovanja i Društva za psihološku pomoć.
Prijave za sudjelovanje na navedenom webinaru omogućene su na aplikaciji za prijave na stručne skupove Agencije za odgoj i obrazovanje na poveznici: http://ettaedu.azoo.hr/
Pozivnicu za sudjelovanje zainteresiranim učiteljima i nastavnicima dostavit ćemo na adrese elektroničke pošte prijavljenih učitelja i nastavnika najkasnije do 16:00 sati u četvrtak, 14. siječnja 2021.
Darko Tot, načelnik Sektora za darovite i djecu s teškoćama te informacijsku potporu sustava odgoja i obrazovanja
Poštovani ravnatelji, administratori i nastavnici,
danas, 15. svibnja 2020. godine u 17h, zatvara se prva faza unutar aplikacije za odabir udžbenika. U prvoj fazi administratori imenika trebaju omogućiti prijavu nastavnicima odnosno povezati nastavnike s odgovarajućim aktivima. Molimo vas da provjerite je li na vašoj školi odgovarajuća situacija.
Druga faza počinje u ponedjeljak, 18. svibnja u 9h, kada će se nastavnici moći prijaviti u aplikaciju i napraviti svoj odabir.
Aplikacija za odabir udžbenika dostupna je putem poveznice:
https://udzbenici.skole.hr
U sustav se prijavljujete s vašom skole.hr korisničkom oznakom i lozinkom. Upute za rad bit će dostupne na početnoj stranici aplikacije, nakon prijavite u istu, te vas molimo da ih pročitate prije početka rada u aplikaciji. Katalog udžbenika dostupan je na internetskim stranicama Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Nastavnike molimo da izvrše svoj odabir do 22. svibnja u 17 sati kada će se aplikacija zaključati za korištenje. Naknadan unos glasova od strane nastavnika nije moguć stoga vas molimo da se držite propisanih rokova.
Zahvaljujemo na suradnji.
Srdačan pozdrav,
CARNET Helpdesk
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET
Josipa Marohnića 5, 10000 Zagreb
tel: +385 1 6661 555
fax: +385 1 6661 630
URL: https://www.carnet.hr/sluzba-za-podrsku-korisnicima/
Na temelju iskazanih odgovora / potreba učenika i učitelja u anketi, školska stručna služba napisala je preporuke za provođenju nastave na daljinu na poveznici - preporuke
Prof. dr. sc. Blaženka Divjak, ministrica znanosti i obrazovanja predstavila je u petak, 3. travnja, Upute za vrednovanje i ocjenjivanje tijekom nastave na daljinu namijenjene učiteljima, nastavnicima i profesorima, ali dijelom i roditeljima, starateljima i učenicima.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja ove je Upute poslalo svim školama, uz dodatke koji sadrže primjere provjera i njihovog vrednovanja iz različitih predmeta (Dodatak A) te informacije o digitalnim alatima za vrednovanje (Dodatak B).
Dokumenti
Izvor: MZO
https://mzo.gov.hr/vijesti/upute-za-vrednovanje-i-ocjenjivanje-tijekom-nastave-na-daljinu/3654
Savjeti za online obrazovanje – FOI ONLINE
Na mrežnim stranicama Fakulteta organizacije i informatike u Varaždinu FOI ONLINE možete naći korisne savjete za online obrazovanje. Od uputa za snimanje video materijala, primjera dobre prakse, kao i korisnih “tips and tri
https://www.foi.unizg.hr/hr/online-nastava
Obrazovna reforma Škola za život uspješno je započela u 74 osnovne i srednje škole koje su uključene u eksperimentalni program. Nakon osam mjeseci edukacije učitelja, nastavnika i stručnih suradnika eksperimentalnog programa, obrazovna reforma obuhvatila je i sve osnovne i srednje škole u Republici Hrvatskoj.
Frontalno uvođenje obrazovne reforme u sve osnovne i srednje škole u Republici Hrvatskoj započelo je otvaranjem predmetnih virtualnih učionica namijenjenih svim učiteljima i nastavnicima osnovnih i srednjih škola u prosincu 2018., dok su učionice za stručne suradnike i ravnatelje otvorene početkom 2019.
Učionice su organizirane po predmetima, a predmeti koji imaju veći broj sudionika podijeljeni su u više virtualnih učionica. Sudjelovanje u edukaciji u virtualnim učionicama važno je kako bi se što bolje pripremili za frontalnu primjenu obrazovne reforme te uspješno povezali s kolegicama i kolegama.
Detaljnije informacije poslane su svim osnovnim i srednjim školama, a poveznice i raspored virtualnih učionica dostupan je i u privitku.
21 |
Razredna nastava 1 |
A, B
|
http://bit.ly/2SGdDUT |
22 |
Razredna nastava 4 |
C,Č,Ć,E,F,G
|
http://bit.ly/2UDVUiz |
23 |
Razredna nastava 5 |
H,I,J,Z,Ž,X,Y
|
http://bit.ly/2Pzv3QQ |
24 |
Razredna nastava 6 |
K,L,LJ
|
http://bit.ly/2LdbQE7 |
25 |
Razredna nastava 7 |
M,N,NJ
|
http://bit.ly/2PzjgSX |
26 |
Razredna nastava 8 |
O,P,R
|
http://bit.ly/2PxsJtO |
27 |
Razredna nastava 9 |
S,Š,T
|
http://bit.ly/2SH3WFG |
28 |
Razredna nastava 10 |
D,DŽ,Đ,U,V
|
http://bit.ly/2BcALmT |
29 |
Likovna kultura |
|
http://bit.ly/2QqZHS7 |
30 |
Likovna umjetnost |
|
http://bit.ly/2LbatWu |
31 |
Matematika OŠ 1 |
A-K |
http://bit.ly/2EspjaC |
32 |
Matematika OŠ 2 |
L-Ž |
http://bit.ly/2LburR9 |
33 |
Matematika SŠ |
A- Ž |
http://bit.ly/2BgwZZF |
34 |
Glazbene kultura i Glazbena umjetnost |
|
http://bit.ly/2EflEfA |
35 |
Katolički vjeronauk OŠ |
|
http://bit.ly/2QLSlrA |
36 |
Katolički vjeronauk OŠ 2 |
|
http://bit.ly/2VRyaHI |
37 |
Katolički vjeronauk SŠ |
|
http://bit.ly/2GeO77F |
38 |
Tjelesna i zdravstvena kultura OŠ |
|
http://bit.ly/2Be2IKS |
39 |
Tjelesna i zdravstvena kultura SŠ |
|
http://bit.ly/2rwlhFL |
40 |
Francuski jezik |
|
http://bit.ly/2Be1fV3 |
41 |
Talijanski jezik |
|
http://bit.ly/2zVmOJW |
42 |
Njemački jezik OŠ |
|
http://bit.ly/2RUH4CJ |
43 |
Njemački jezik SŠ |
|
http://bit.ly/2BcbOYK |
44 |
Povijest OŠ |
|
http://bit.ly/2LbbHkw |
45 |
Povijest SŠ |
|
http://bit.ly/2C7iGrN |
46 |
Informatika |
|
http://bit.ly/2RWibXk |
47 |
Ravnatelji OŠ i SŠ |
|
http://bit.ly/2Jf8mUa |
48 |
Stručnjaci edukacijsko-rehabilitacijskog profila |
|
http://bit.ly/2Cf08po |
49 |
Pedagozi u OŠ i SŠ |
|
http://bit.ly/2VSDOJI |
50 |
Psiholozi OŠ i SŠ |
|
http://bit.ly/2UwEjc6 |
51 |
Knjižničari OŠ i SŠ |
|
http://bit.ly/2J5SJi7 |
52 |
ASOO |
|
http://bit.ly/asoo-sp |
53 |
Razredna nastava / Insegnamento di classe |
|
http://bit.ly/2ZgYfGk |
54 |
Talijanski jezik – Materinji jezik / Lingua italiana – Lingua materna |
|
http://bit.ly/30AeFpH |
55 |
Srpski jezik |
|
http://bit.ly/2MBqF6Y |
Izvor: https://skolazazivot.hr/virtualne-ucionice-za-sve/
Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu zahvaljujući potpori Agencije za elektroničke medije započelo je s provedbom projekta #stop(e)nasilju čiji je primarni cilj edukacija sudionika – djece, učitelja i roditelja – o elektroničkom nasilju, njegovim karakteristikama, s posebnim naglaskom na načine prevencije od (e)nasilja.
https://www.djecamedija.org/2020/03/29/stopenasilju-zapocinje-kroz-webinare/?fbclid=IwAR2SoeE2ogJud1WVC2Pu-6wK24W-AIp51RJBJneruG_REf7QNhMFA2NOe8s
Uz predavanja namijenjena učenicima, roditeljima i učiteljima osnovnih i srednjih škola u Hrvatskoj, projekt uključuje i održavanje pet webinara – online edukacija za sve zainteresirane odgojno-obrazovne djelatnike. Predavanja zbog trenutne situacije nismo u mogućnosti održavati, ali zato se u potpunosti posvećujemo online edukacijama.
Webinare će održavati članovi DKMK-a putem platforme Click Meeting svaka dva tjedna s početkom u 12:00 sati, prema sljedećem rasporedu:
3. travnja – sva mjesta popunjena,
17. travnja,
30. travnja,
15. svibnja te
29. svibnja.
Svih pet webinara bavit će se istom temom, odnosno elektroničkim nasiljem i njegovom prevencijom. Svi webinari su sadržajno isti, ali smo ponudili veći broj termina kako bi svi zainteresirani dobili priliku za sudjelovanje.
Prijave su obvezne zbog ograničenog broja sudionika te za svaki od webinara one započinju pet dana prije njegovog održavanja. Prijave se vrše isključivo slanjem osobnih podataka na mail info@dkmk.hr.
Nakon održavanja webinara, svim sudionicima ćemo poslati potvrde o sudjelovanju na njihov zahtjev.
Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu u 2018. i 2019. godini održalo je devet webinara za više od 800 zadovoljnih sudionika.
Aplikacija za odabir udžbenika je centralno mjesto na kojem je moguće kvalitetno i transparentno obaviti proces odabira udžbenika u svim školama Republike Hrvatske nalazi se na poveznici:
https://udzbenici.skole.hr/
Prijaviti se mogu svi školski administratori i nastavnici koji sudjeluju u procesu odabira udžbenika.
Prijava se vrši pomoću AAI@Edu.Hr korisničkih podataka.
Odabir udžbenika je moguć od 17. do 21. lipnja 2019. u 17 sati.
CARNET-ov helpdesk pruža tehničku podršku korisnicima za prijavu i rad u aplikaciji. Helpdesk možete kontaktirati svakim danom od 8 do 22 sata, elektroničkom poštom na adresu helpdesk@carnet.hr ili telefonom na broj +385 1 6661 555.
Izvor: https://udzbenici.skole.hr
Aplikacija za organizaciju i praćenje edukacije EMA - Education Management Application s današnjim danom, 17. siječnja 2018. godine, puštena je u produkciju.
Navedena aplikacija izrađena je u okviru projekta e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt) te je prvenstveno zamišljena kao centralno mjesto za prijavu svih korisnika projekta na edukacije organiziranih u okviru projekta.
No, putem ove aplikacije mogućnosti prijave na edukacije za stručna usavršavanja organiziranih od strane Agencije za odgoj i obrazovanje (AZOO) , Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih (ASOO) te CARNET-a, imat će i svi korisnici iz osnovnoškolskog i srednjoškolskog pomoću korisničkih podataka iz AAI@Edu.Hr sustava. Ukoliko potencijalni korisnici iz obrazovnog sustava ne posjeduju korisničku oznaku iz AAI@Edu.Hr sustava, moći će se prijaviti na željenu edukaciju pomoću podataka za prijavu dobivenim prilikom registracije u ovom sustavu.
Aplikacija EMA korisnicima će omogućiti prijavu i odjavu na sadržaje, pregled evidencije edukacija, stečenih potvrda i znački te primanje obavijesti i podsjetnika o prijavljenim edukacijama.
Aplikacija je dostupna putem poveznice https://ema.e-skole.hr/.
U sklopu nacionalnog pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“ kojeg pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja provodi Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet s partnerima, razvijeni su digitalni obrazovni sadržaji (DOS-ovi) za prirodoslovne predmete (kemija, biologija, fizika) i matematiku za 7. i 8. razred osnovnih škola te 1. i 2. razred srednjih škola, a dostupni su svim učenicima i učiteljima. Riječ je o ukupno šesnaest DOS-ova, od kojih svaki pokriva cijeli nastavni plan i program za određeni predmet i razred.
Digitalni obrazovni sadržaj je sadržaj namijenjen korištenju u obrazovanju te uz tekstualne i vizualne može sadržavati i audio, video te ostale multimedijalne i interaktivne elemente. DOS-ovi nisu udžbenici, niti zamjena za njih već se u pilot projektu e-Škole razvijaju kako bi se potaknula još aktivnija primjena informacijsko-komunikacijske tehnologije u učenju i poučavanju.
Izrađeni su tako da se mogu koristiti kao cjeloviti za cijeli predmet i razred, ali i u manjim samostalnim jedinicama, modulima. Ukratko, DOS pokriva cijeli program nekog razreda i predmeta, ali zbog svoje interaktivnosti, multimedijalnosti, nelinearnosti i modularnosti omogućava učitelju pojedinog predmeta odlučivanje hoće li neke dijelove sadržaja poučavati koristeći se DOS-ovima, kroz pojedini modul ili organizacijsku cjelinu.
DOS-ovi izrađeni na projektu dostupni su u Edutoriju (https://edutorij.e-skole.hr/), gdje je do sada objavljeno prvih nekoliko modula sva četiri predmeta i razreda, a ostali će biti objavljivani u fazama do kraja veljače 2018. kako bi pratili nastavni plan ovih predmeta i omogućili vam da ih koristite u svojoj nastavi. Svaki DOS prati i Priručnik za učitelje koji je prošireni metodički priručnik i sadrži sugestije za provođenje nastavnih metoda i postupaka koje potiču aktivno sudjelovanje učenika, eksperimentalnu i problemsku nastavu, kao i razvoj kritičkog mišljenja.
Pozivamo vas da pogledate dostupne digitalne sadržaje i isprobate ih s vašim učenicima.
Lidija Kralj
Međupredmetni IKT kurikul i prateći digitalni nastavni materijali nastali kao rezultat projekta 'Razvoj elemenata kvalifikacija, programa i kurikula u dijelu računalne kompetencije u osnovnoškolskom obrazovanju - ICT Curricula', koji obuhvaćaju hrvatski jezik, matematiku, fiziku, kemiju, biologiju, engleski jezik, povijest i geografiju od 5. do 8. razreda, postali su dostupni obrazovnoj zajednici.
Ovim kurikulom, koji prema Nacionalnom okvirnom kurikulumu obrađuje međupredmetnu temu uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije u nastavi, obuhvaćeno je ukupno 90 nastavnih sati za svih osam ciljanih predmeta u dijelu gradiva koje se obrađuje u prvom polugodištu nastavne godine. Kurikul ima jasno postavljene ishode učenja kojima se razvijaju kompetencije vezane za predmet ali i digitalne kompetencije.
Kao pomoć učiteljima dostupan je i priručnik za implementaciju međupredmetnog IKT kurikula i digitalnih nastavnih materijala, koji sadrži tehničke pretpostavke i vještine nužne za uspješnu upotrebu digitalnih nastavnih materijala te konceptualni okvir kurikula kao i detaljne opise i razradu etapa nastavnog sata za svaki predmet.
Digitalni nastavni materijali za hrvatski jezik, matematiku, fiziku, kemiju, biologiju, engleski jezik, povijest i geografiju od 5. do 8. razreda, koji prate međupredmetni IKT kurikul smješteni su na Nacionalnom portalu za učenje na daljinu 'Nikola Tesla' (http://tesla.carnet.hr) i dostupni su svim učenicima i učiteljima uz prethodnu autentifikaciju elektroničkim identitetom u sustavu AAI@EduHr.
Osim na Portalu 'Nikola Tesla', digitalni nastavni materijali bit ce uskoro dostupni i na CARNetovom Loomenu (http://loomen.carnet.hr) gdje ce učitelji moći preuzeti dijelove digitalnih nastavnih materijala i integrirati ih u neki svoj već postojeći tečaj ili na temelju njih izraditi potpuno novi tečaj.
Vise informacija o međupredmetnom IKT kurikulu, priručniku i digitalnim nastavnim materijalima te digitalne verzije kurikula i priručnika možete pronaći na stranicama projekta ICT Curricula http://www.carnet.hr/o_carnetu/eu_projekti/rezultati_projekta.
CARNet u svrhu pružanja podrške održavanju nastave na daljinu osigurava:
-
pristup sustavu i svim sadržajima na koje korisnik ima pravo
-
otvaranje «praznih» tečajeva
-
korištenje gotovih tečajeva s kreiranim sadržajem
-
učenje uz pomoć tečajeva za samostalno učenje
-
podršku korisnicima putem e-maila loomen@carnet.hr.
Moodle (Modular Object-Oriented Dynamic Learning Enviroment - prilagodljivo objektno-orijentirano dinamičko okruženje za učenje) je programski alat za izradu elektroničkih obrazovnih sadržaja te održavanje nastave na daljinu. Moodle je softver otvorenog koda, licenciran no besplatan, što je pridonijelo njegovoj velikoj popularnosti i kontinuiranom razvoju.
https://loomen.carnet.hr/
Pogled kroz prozor je digitalni časopis kojeg učitelji pišu za učitelje.
Pogled kroz prozor jedna je od aktivnost u okviru udruge “Suradnici u učenju” ucitelji.hr. Časopis je osmišljen za razmjenu iskustava među učiteljima, nastavnicima, profesorima i svim obrazovnim stručnjacima.
Objavljuje se jednom mjesečno, krajem mjeseca, osim u srpnju.
Prvi broj objavljen je u listopadu 2008. Svi brojevi dostupni su besplatno na stranicama http://pogledkrozprozor.wordpress.com/
Časopis je besplatan i neprofitan. Svi sadržaji dostupni su za daljnje korištenje pod Creative Commons licencom.
Uredništvo: Željka Knezović, Snježana Babić, Željka Marković-Bilić, Gordana Sokol, Gordana Lohajner, Darko Rakić, Tomislav Bronzin, Ana Ivaković, Arjana Blažić, Sonja Lušić-Radošević, Viktorija Hržica, Marina Kulaš, Vesna Tomić
Lektorice: Željka Marković-Bilić i Svijetlana Škrobo
Glavna urednica: Lidija Kralj, prof.
Kontakt: urednistvo@ucitelji.hr ili lidija.kralj@skole.hr
Nakladnik: Udruga “Suradnici u učenju” OIB: 65364294172
Predsjednica udruge: Željka Knezović, dopredsjednica: Lidija Kralj, tajnik: Darko Rakić.
Adresa nakladnika: 44 000 Sisak, Ferde Livadića 10
Korisni linkovi
Portal Edu.hr je centralno mjesto za pristup uslugama koje pruža CARNet, a dostupne su uz primjenu elektroničkog identiteta u sustavu AAI@EduHr. Prijavom na ovom portalu korisnik je prijavljen na sve usluge koje ima pravo koristiti, bez potrebe za višestrukom prijavom na različitim mjestima.
Portal je baziran na sustavu jedinstvene autentikacije (engl. Single Sign-On, SSO), mehanizmu koji korisniku omogućuje da se prilikom pristupanja web aplikacijama samo jednom autenticira, nakon toga ne mora to činiti ponovo za pristup bilo kojoj drugoj aplikaciji, ukoliko je ona u SSO sustavu. Korisnik svoje korisničko ime i zaporku unosi uvijek kroz isto sučelje (u ovom slučaju Edu.hr portal), neovisno o tome kojoj aplikaciji želi pristupiti. Pri tome vlasnik aplikacije kojoj korisnik želi pristupiti nema pristup korisnikovoj zaporki, što znatno povećava i razinu sigurnosti korisničkih podataka.
Aplikacije koje su dostupne putem Edu.hr portala su: Portal za učenje na daljinu Nikola Tesla, Moodle, e-Knjižnica, Forum za škole, Adobe Connect Pro, Školska i Prometna učilica, Radio on Demand, Online enciklopedija, Media on Demand, CARNetova korisnička konferencija, Portal učitelji.hr, Burza udžbenika, eLektire, Webmail i Sketchpad.
Školska Učilica namijenjena je za korištenje u informatičkim učionicama osnovnih škola, ali i za korištenje od kuće. Svojim sadržajem obogaćuje izvođenje redovitih nastavnih programa novim interaktivnim procesom ponavljanja, provjere i vrednovanja znanja.
Kao učitelj, Školsku Učilicu možete koristiti za:
- izradu, zakazivanje i praćenje vježbi za ponavljanje gradiva učenicima
- izradu, zakazivanje i praćenje ispita/provjera znanja učenicima
Online kviz znanja Školska Učilica na http://ucilica.carnet.hr pruža učenicima novi način usvajanja sadržaja obuhvaćenog nastavnim planom i programom osnovne škole.
Namijenjena je učenicima od prvog do osmog razreda i sadrži preko 20000 pitanja kojima je obuhvaćeno gradivo svih nastavnih predmeta za sve razrede osnovne škole, u skladu s planom i programom Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa.
Pitanja su oblikovali nastavnici i učitelji, a kroz različite tipove pitanja učenici na zanimljiv i poučan način provjeravaju i produbljuju svoje znanje
U okviru Školske Učilice nalazi se i Prometna Učilica koja učenike upoznaje s prometnom kulturom pješaka i biciklista.
Nacionalni portal za učenje na daljinu „Nikola Tesla“ je sustav koji omogućava izvođenje nastave i učenje pomoću računala upotrebom digitalnih obrazovnih sadržaja.
Na portalu se nalaze:
- sadržaji iz matematike, fizike, biologije, kemije i engleskoga jezika za srednje škole
- E - tečajevi programiranja za škole
- ECDL moduli koji obuhvaćaju sadržaje potrebne za stjecanje diplome osnovne informatičke pismenosti
- tečajevi o primjeni i upotrebi Interneta i alatima za izradu sadržaja za Internet.
Sadržaji iz matematike, fizike, biologije i kemije sastavljeni su od 145 lekcija po predmetu i obuhvaćaju cjelokupno gradivo tih predmeta u srednjoj školi, dok je engleski jezik podijeljen u dvije razine po 24 lekcije. Sadržaji se mogu koristiti za samostalno učenje (učenički sadržaji) ili u okviru nastave (nastavnički sadržaji). Lekcije su prikazane multimedijalno uz animirane primjere, audio-vizualne simulacije pokusa i eksperimenata, te interaktivne elemente kako bi razumijevanje gradiva bilo zanimljivije i jednostavnije.
E-tečajevi programiranja za škole obuhvaćaju tri programska jezika Logo, C i Pascal i u potpunosti su usklađeni s Nastavnim planom i programom predmeta informatike/računalstva te se mogu primjenjivati u nastavi informatike temeljem suglasnosti Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa.
ECDL moduli služe za stjecanje osnovnih znanja o radu s računalom i obuhvaćaju obradu teksta, rad s proračunskim tablicama, rad s bazama podataka, izradu prezentacija, te programe za komunikaciju putem Interneta. Svaki od modula opisuje programe koji se koriste na MS Windows i Linux platformi.
Tečajevi o primjeni i upotrebi Interneta obuhvaćaju osnove računalne sigurnosti, pretraživanje baza podataka i komunikaciju putem Interneta. Tečajevi o alatima za izradu sadržaja za Internet obuhvaćaju upoznavanje s programima za obradu slike, audio i video materijala, te izradu web stranica i upotrebu naprednih web tehnologija.
Tečaj o korištenju CARNetovog CMS-a (eng. Content Management System) za škole donosi praktična znanja o korištenju pojedinih mogućnosti CMS-a, sustava koji korisnicima pruža mogućnost jednostavnog postavljanja i ažuriranja internetskih stranica škole putem web preglednika.
O Agenciji za mobilnost i programe EU
Agencija za mobilnost i programe Europske unije (AMPEU) javna je ustanova koja se bavi mobilnošću, promocijom i provedbom programa Europske unije koji se tiču obrazovanja i mladih. AMPEU je osnovana u listopadu 2007. stupanjem na snagu Zakona o Agenciji za mobilnost i programe Europske unije (NN 107/07).
AMPEU provodi sljedeće programe:
- Program za cjeloživotno učenje (Lifelong Learning Programme)
- Mladi na djelu (Youth in Action)
- Euraxess (mobilnost istraživača u Europi)
i promovira sljedeće inicijative i programe:
- Europass (skup dokumenata sa svrhom transparentnosti kvalifikacija)
- Erasmus Mundus (uspostavljanje međunarodnih združenih diplomskih i doktorskih studija)
Misija Agencije za mobilnost i programe EU uključuje pružanje međunarodnih prilika za učenje što većem broju hrvatskih građana u bilo kojem razdoblju njihovog života, tako promičući ideju cjeloživotnog učenja kao glavnog pogona napretka. Iz tog razloga Agencija kontinuirano objavljuje natječaje za sudjelovanje u navedenim programima, informira javnost o aktivnostima programa, pruža potporu prilikom mobilnosti, savjetuje potencijalne korisnike, izvršava odabir pristiglih prijava te dodjeljuje novčana sredstva za realizaciju odabranih projekata. Agencija također nadzire provedbu projekata te prati regularnost trošenja dodijeljenih financijskih sredstava.
Agencija kontinuirano surađuje s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i športa, Ministarstvom obitelji, branitelja i obiteljske solidarnosti, Europskom komisijom, te ostalim institucijama koje se bave cjeloživotnim učenjem, pitanjima mladih te mobilnošću istraživača.
Stranice udruge "Suradnici u učenju"
U našim školama događa se puno dobrih stvari, imamo vrlo kreativnih učitelja koji rade razne projekte, primjenjuju suvremene metode poučavanja ali se o svima njima malo čuje.
Mi želimo pružiti priliku svima njima da pokažu što i kako rade te da kroz primjere dobre prakse i sve nas nauče kako se što bolje prilagoditi današnjim učenicima i metodama obrazovanja i kako biti još bolji učitelj.
Najjednostavnije rečeno stvaramo pozitivno i poticajno okruženje u kojem obrazovni stručnjaci mogu razmjenjivati svoja iskustva, dobiti kvalitetne i aktualne informacije, biti inovativni i kreativni te se stalno se usavršavati.
Naša posebnost je u tome što su gotovo svi članovi uredništva i autori naših članaka, webinara i obrazovnih sadržaja učitelji i nastavnici iz osnovnih i srednjih škola. Geografski smo raspoređeni po cijeloj Hrvatskoj (Varaždin, Veliki Bukovec, Zadar, Rijeka, Split, Osijek, Petrinja, Zagreb, Đakovo) i najčešće surađujemo online u virtualnim prostorijama za sastanke
Aktivnostima zajednice "Suradnici u učenju" promičemo primjereno i svrhovito korištenje obrazovnih tehnologija u svi područjima obrazovanja te cjeloživotno učenje učitelja i nastavnika.
Različitim oblicima aktivnosti želimo:
informirati sve zainteresirane o mogućnostima cjeloživotnog učenja u području obrazovnih tehnologija
promicati učenje u bilo koje vrijeme, na bilo kojem mjestu i u primjerenom okruženju
obrazovnim stručnjacima pružiti uvod u nove tehnologije i olakšati njihovo korištenje na primjerima dobre prakse
učiteljima i nastavnicima pružiti priliku da pokažu suvremene načine učenja i poučavanja koje k koriste u svakodnevnom radu
Surađujemo:
-
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa
-
Agencija za odgoj i obrazovanje
-
CARNet
-
Microsoft
-
Agencija za mobilnost i programe EU
-
Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih
-
Delegacija Europske unije u RH
-
Središnji državni ured za e-Hrvatsku
-
Županije, škole, učitelji, roditelji,…
Aktivnosti zajednice „Suradnici u učenju“
– portal,
– webinari,
– digitalni časopis "Pogled kroz prozor"
– Akcija "Sigurniji internet za djecu
– natjecanje "Primjena računala u obrazovanju"
– forumi, blogovi, Twitter i Facebook društvene mreže
Više na http://ucitelji.hr