Aktivacija portal.office.com

podesavanje SIM postavki.pdf

« Listopad 2020 »

POSJET u HNK
Autor: Danijela Horvat Škunca, 27. 3. 2019.

U četvrtak 21.03. grupa učenika sedmog razreda u pratnji profesorice povijesti posjetili su HNK. Razgledavanje HNK je započelo u 9:30 h. Učenici su prvo obišli dvoranu s gledalištem i pozornicom gdje su saznali kako gledalište danas ima 709 sjedala, a prije ih je bilo i više od tisuću. Broj se smanjio jer nije bilo dovoljno prostora za gledatelje. U dvorani se nalazi veliki luster od skoro jedne tone koji se posebnim mehanizmom može spustiti ili podići. HNK je bio prvi prostor u Zagrebu osvjetljen električnom rasvjetom, čak su za potrebe kazališta imali i vlastiti pogon. Učenici su zatim obišli prostor iza pozornice (koji se dijeli na mušku i žensku stranu) i ispod nje, gdje su bila dva mala dizala tzv. propadališta koja se podižu na pozornicu i jedno veliko koje može držati do čak 600 kilograma. U rupi kraj pozornice nalazi se prostor za orkestar i dirigenta (iza kojega se nalazi bijela pozadina kako ga bi svi glumci/svirači/pjevači vidjeli), ta se rupa, također, može podići po želji i nastat će novi dio pozornice. Uočili su nekoliko TV ekrana iza scene, i doznali da se oni koriste za praćenje nastupa bez stalnog gledanja na scenu ili iz druge prostorije (garderobe) gdje se nalaze glumci koji nisu na toj sceni.

Slijedeći vodičicu  prošli smo tunelom ispod HNK i ceste koji se povezuje s zgradom Sokola u kojoj smo pogledali rutinsku vježbu baletnih plesača. Povratkom u HNK popeli smo se kat više u tzy. Foyer, prostor u kojemu često znaju nastupati dječje predstave a sa čije terase puca pogled na pravni fakultet i okolne zgarde. Saznali  smo da se tipična žuta boja kazališta dobila mješanjem jaja i boje te kako je HNK sagrađen na mjestu prijašnjeg sajmišta pa je tijekom svoje 16-mjesečne izgradnje oštro kritiziran.

I prikraju učenici su došli razgledali gledališno mjesto uz rub pozornice gdje je sjedio prijašnji car Franjo Josip I.  Prostor je to iz kojeg se predstava nije najbolje vidjela, ali na tom mjestu je on bio vidljiv svim ljudima u gledalištu. Uz to gledališno mjesto bio je povezan mali ukrašeni toalet čiji su dijelovi dopremljeni izravno iz Beča.

Učenici su saznali da se za neke predstave koriste i životinje uz koje se trener za vrijeme izvedbe uvijek nalazi u blizini u kostimu. Čuli su o mnogim nezgodama koje su se dogodile na probi, sceni i predstavi. Npr. Jednom je pjevačica trebala držati uzdu konja za vrijeme pjevanja, a konj je (kad je pjevačica počela pjevati) samo zahrzao i okrenuo glavu, nezainteresirano. Za vrijeme predstave jedna glumica je zaboravila svoj tekst (koji je glasio: Dođi bliže!) te joj je šaptač šaptao tekst, ali ga je glumica shvatila doslovno i približavala mu se sve više i više do trenutka kad se naljutila i pitala ga kako tekst stvarno glasi. Na kraju razgledavanja, učenici su ponovno sjeli u gledalište (ovaj puta na balkonu) te nakratko pogledali postavljanje scene za predstavu prije samog odlaska kući.

Napravila: Katja Čićek iz 7. C