Upis u srednju na Viberu

Ostali operacijski sustavi

WIN10 upute.pdf

BRINI O SEBI – BUDI DOBRO – proŽIVI COVID

Priloženi su brošure BRINI O SEBI - BUDI DOBRO - proŽIVI COVID i letak s telefonskim brojevima za psihološko savjetovanje mladih za svaku županiju.

Brošura Državne uprave za zaštitu i spašavanje

Ukupno: 206987

« Srpanj 2022 »

Što se boduje za upis u srednju školu kao poseban element – pravo prednosti?
Autor: Vlatka Pavić, 8. 6. 2022.

Poseban element vrednovanja čini uspjeh kandidata koji su ostvarili u otežanim uvjetima obrazovanja.
Kandidat ostvaruje pravo na poseban element vrednovanja ako:

• ima zdravstvene teškoće,
  • živi u otežanim uvjetima obrazovanja uzrokovanim nepovoljnim ekonomskim, socijalnim te odgojnim čimbenicima.

Kandidat ostvaruje pravo na poseban element vrednovanja ako se nalazi na zadnjem mjestu ljestvice poretka i ima isti broj bodova kao kandidati koji ne ostvaruju pravo na poseban element vrednovanja. Ako dva ili više kandidata na zadnjem mjestu ljestvice poretka imaju isti ukupan broj bodova iz zajedničkog i dodatnog elementa, upisuje se onaj kandidat koji je ostvario pravo na poseban element vrednovanja. Ako dva ili više kandidata na zadnjem mjestu ljestvice poretka imaju isti ukupan broj bodova i ostvaruju pravo na poseban element vrednovanja, upisuju se svi kandidati.

Poseban element – ostvarivanje prava
Kandidatima će se priznati ostvarivanje isključivo jednoga (najpovoljnijega) od sljedećih prava:

• kandidat sa zdravstvenim teškoćama,
  • kandidat koji živi uz jednoga ili oba roditelja s dugotrajnom teškom bolesti,
  • kandidat koji živi uz dugotrajno nezaposlena oba roditelja,
  • kandidat koji živi uz samohranoga roditelja korisnika socijalne skrbi,
  • kandidat kojem je jedan roditelj preminuo.

Za ostvarenje navedenih prava kandidat prilaže neki od navedenih dokumenata kojim dokazuje obrazovanje u otežanim uvjetima:

• stručno mišljenje Službe za profesionalno usmjeravanje Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje koje je izdano u tekućoj kalendarskoj godini,
  • liječničku potvrdu o dugotrajnoj težoj bolesti jednoga i/ili oba roditelja,
  • potvrdu nadležnoga područnoga ureda Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje o dugotrajnoj nezaposlenosti oba roditelja,
  • potvrdu o korištenju socijalne pomoći; rješenje ili drugi upravni akt centra za socijalnu skrb ili nadležnoga tijela u jedinici lokalne ili područne (regionalne) jedinice i Grada Zagreba o pravu samohranoga roditelja u statusu socijalne skrbi izdanih od ovlaštenih službi u zdravstvu, socijalnoj skrbi i za zapošljavanje,
  • podatke iz matice umrlih izravno u Matici umrlih preko elektroničkog uvida u osobna stanja građana provjerava škola.

Dokumenti se mogu prenijeti skenirani ili poslikani na sustav osobno ili tako što se pošalju razredniku e-mailom. Dokumente elektronički može dostaviti samo roditelj/skrbnik i to, u pravilu, s elektroničke adrese koja je za kontakt roditelja/skrbnika navedena u e-Dnevniku. Ako je roditelj/skrbnik poslao dokumente s elektroničke adrese koja nije navedena za kontakt u e-Dnevniku, razrednik treba kontaktirati roditelja/skrbnika telefonski i provjeriti je li roditelj/skrbnik doista poslao navedene dokumente s te adrese.

VAŽNO - Dodatni bodovi
Kandidatu koji je dijete bez roditelja ili odgovarajuće roditeljske skrbi prema zakonu koji uređuje socijalnu skrb dodaje se jedan bod na broj bodova koji je utvrđen tijekom postupka vrednovanja.
Kandidatu koji je pripadnik romske nacionalne manjine, dodaju se dva boda na broj bodova koji je utvrđen tijekom postupka vrednovanja.

Za ostvarenje navedenih prava kandidat prilaže neki od navedenih dokumenata kojim dokazuje da je pripadnik romske nacionalne manjine ili da je bez roditelja/odgovarajuće roditeljske skrbi:

• preporuku Vijeća romske nacionalne manjine na vijecerom@net.amis.hr, odnosno registrirane romske udruge,
  • potvrdu nadležnoga centra za socijalnu skrb da je kandidat dijete bez roditelja ili odgovarajuće socijalne skrbi.

VAŽNO!
Cjelokupnu dokumentaciju za ostvarivanje prava potrebno je dostaviti razredniku do roka navedenoga u poglavlju Kalendar u publikaciji.