Radionica

Naši učenici već godinama pokazuju zavidno znanje na svim razinama natjecanja iz hrvatskoga jezika. Svojom izvrsnošću Rita Zonjić probila se na sam vrh te je kao državna prvakinja u poznavanju hrvatskoga jezika osvojila Oskar znanja 2017. godine.

Mentorica Renata Kovačićek, prof.

« Svibanj 2018 »

Posjet multimedijalnoj izložbi MIND FROM THE FUTURE – NIKOLA TESLA
Autor: Marijana Magdić, 18. 3. 2018.

U srijedu, 14. 3. 2018., učenici sedmog i osmog razreda  u pratnji profesora biologije, fizike, kemije posjetili su multimedijsku izložbu Nikola Tesla – Mind from the Future.

Izložba nadahnuta Nikolom Teslom, jednim od najvećih svjetskih izumitelja i vizionara, premijerno je postavljena u Meštrovićevom paviljonu u Zagrebu.

Posjetiteljima je omogućen jedinstven umjetnički doživljaj koji prati Teslin život kao i njegov odraz u suvremenom svijetu. Nakon Zagreba, izložba će svoje putovanje nastaviti po gradovima u kojima je Tesla ostavio najveći trag – New York, Pariz, Prag, Budimpešta.

Jeste li znali da je Nikola Tesla (1856-1943), tvorac gotovo 700 patenata.

A predvidjeo je i…

Pametni telefoni

Njegov opis uređaja iz 1926. zvuči baš poput pametnog telefona:

"Kada se bežična tehnologija proširi, cijela Zemlja će se pretvoriti u jedan "veliki mozak". Moći ćemo komunicirati međusobno kad god to poželimo, bez obzira na udaljenost. I ne samo to, već ćemo pomoću televizije i telefona savršeno moći vidjeti i čuti jedni druge, bez obzira na udaljenost koja može biti čak i nekoliko tisuća kilometara, a instrumenti koji će nam to omogućiti bit će jako jednostavni u usporedbi s današnjim telefonima. Čovjek će telefon nositi u džepu", rekao je Nikola Tesla.

WI-FI

"Kad bežični prijenos električne energije postane komercijalan, način prijevoza te način prijenosa informacija revolucionarizirat će se. Uostalom, već sad svjedočimo prijenosu slike na kraćim udaljenostima. Prije 30 godina nismo vjerovali da tako nešto može biti moguće. U budućnosti se sami principi neće mijenjati, samo će se tehnologija dodatno razviti", izjavio je davne 1926. u jednom od intervjua.

Električni automobili

Nikola Tesla je 1930. konstruirao misteriozni automobil koji je radio pomoću antene i dvije čudne metalne šipke koje su izlazile iz "energetskog prijamnika" montiranog ispod komandne ploče. Originalni benzinski motor na automobilu zamijenjen je okruglim, potpuno zatvorenim električnim motorom. Automobil je bio testiran tjedan dana i bez ikakvog napora dostizao je brzine do 144 km/h. Automobil nije ispuštao nikakve emisije, no nakon tjedan dana testiranja, tajanstveni "prijamnik" je uklonjen te je električni motor zamijenjen originalnim benzinskim motorom. Glasine kažu da je Westinghouse dostavio eksperimentalni motor za automobil, dok je Tesla svoju patent za pretvarač prodao upravo Westinghouse kompaniji. Što se dalje dogodilo ostaje veliki misterij.

Bežični prijenos energije

Tehnologija dronova

Leteća vozila

"Moj stroj neće imati ni krila ni propelere. Kada ga budete vidjeli na zemlji, nećete ni pretpostaviti da se radi o letjelici. Ipak, ona će letjeti brzinom koja do sada nije dostignuta i bit će vrlo sigurna. Također, dugo će moći levitirati na mjestu unatoč jakom vjetru", rekao je Tesla.

Magnetska rezonanca (MRI)

Kako nam je bilo možete pogledati u fotogaleriji.

izvori: