Radionica

Naši učenici već godinama pokazuju zavidno znanje na svim razinama natjecanja iz hrvatskoga jezika. Svojom izvrsnošću Rita Zonjić probila se na sam vrh te je kao državna prvakinja u poznavanju hrvatskoga jezika osvojila Oskar znanja 2017. godine.

Mentorica Renata Kovačićek, prof.

« Svibanj 2018 »

Tragovima Jamesa Joycea
Autor: Nataša Grubišić, Josipa Kaucki, 12. 3. 2018.

U subotu, 10. 3. 2018., učenici sedmog i osmog razreda u pratnji svojih profesorica Natalije Glavak Horvatić, Nataše Grubišić i Josipe Kaucki, uputili su se u susjednu Italiju. Uživali smo u ugodnoj vožnji kroz Hrvatsku, Sloveniju i Italiju sve do našag krajnjeg odredišta - grada Trsta.

Trst se nalazi u Tršćanskom zaljevu na sjevernom dijelu Jadranskog mora. Granicom je posve odijeljen od okolice i zaleđa koje pripada Sloveniji, a s Italijom je povezan samo uskim pojasom kopna.

Najprije smo posjetili najveću turističku špilju na svijetu - Grottu Gigante.  Špilju je otkrio Antonio Federico Lindner 1840. g. dok je otkrivao podzemne vode u regiji. Od 2005. godine pristup ulazu u špilju je uređen kroz modernu zgradu Centra za posjetitelje i jama se može turistički razgledati uz pratnju stručnog vodiča turističkom stazom u dužini od 850 m te stići do dubine od 101 m. Špilja ima velike prirodne hodnike prepune stalagmita, a najveći stalagmit iznosi 12 metara. Posjet završava kratkim prijelazom klanca gdje se nalazi maleni botanički vrt. Junački smo svladali svih 1000 stuba diveći se ovoj špiljskoj ljepotici.

Nakon kratkog predaha spustili smo se u centar Trsta do muzeja Jamesa Joycea, jednog od najznačajnijih irskih književnika. James August Aloysius Joyce rođen je 1882. u Dublinu u katoličkoj obitelji. Jedan je od utemeljitelja modernog romana. Prve uspjehe postigao je zbirkom novela "Dablinci" iz 1914., u kojima Joyce prikazuje svakodnevicu i raznolika duševna stanja svojih junaka. Joyce je doselio u Trst s Norom Barnacle (kasnije suprugom) 20. 10. 1904. godine te je baš u Trstu doživio jednu od najbogatijih faza svoje književne produkcije. Nakon muzeja potražili smo i Jamesov kip u samom centru grada kod velikog kanala i poznatog Ponte Rossa.

Uslijedila je šetnja gradom i upoznavanje njegovih ljepota. Vidjeli smo: središnji trg (Piazza Unità d'Italia), izgrađen uglavnom tijekom Habsburške monarhije, na kojemu se nalaze Gradska vijećnica i Fontana 4 kontinenta, te kazalište Giuseppea Verdija u blizini. Posjetili smo katederalu sv. Justa na brdu San Giusto i vidjeli brojne  palače i crkve .Pronašli smo i arheološke ostatke  iz rimskog razdoblja - rimsko kazalište. Nakon obilaska grada i njegovih znamenitosti bili smo već jako gladni. Izvrsna talijanska pizza brzo nas je okrijepila pa smo imali vremena i za mini shopping turu.

Bili smo spremni za obilazak dvorca Miramare! Dvorac je dao graditi habsburški nadvojvoda Ferdinand Maksimilijan u kojem je živio sa svojom suprugom Charlotom od Belgije. Nekoliko godina kasnije postao je meksički car, no politička previranja dovela su do svrgavanja Maksimilijana i monarhista s vlasti, nakon čega je i pogubljen. Nakon tragedije graditelja samog dvorca, dvorski kompleks dugo su koristili Habsburgovci, osobito popularna carica Sissi. Miramare je danas jedan od najprepoznatljivijih tršćanskih motiva zajedno s pripadajućim parkom i šetnicama.

Dvorac je u potpunosti ispunio naša očekivanja. Puni dojmova, sretni i zadovoljni napustili smo Trst i krenuli put Zagreba. Tijekom povratka naša draga "vodičica" pripremila je mini kviz znanja (što smo sve naučili u samo jednom danu!) i nagrade pobjednicima.